Ρεάλ-Μπασκόνια 88-95: Διπλό για τους Βάσκους και τριπλή ισοβαθμία στην πρώτη θέση

Η Μπασκόνια νίκησε εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 95-88, με αποτέλεσμα οι Βάσκοι, οι μερένγχες μαζί με τους μπλαουγκράνα να έχουν ρεκόρ 19-4.

Σαρωτική ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με 12 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-15). Η Μπασκόνια μείωσε την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 24-18, αλλά οι μερένγχες προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-39).

Οι Βάσκοι ανέβασαν την ταχύτητα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας ένα επί μέρους σκορ 31-24 και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-69). Η Μπασκόνια συνέχισε δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-19, νίκησε εκτός έδρας την Ρεάλ Μαδρίτης με 95-88. Η ομάδα από την Βιτόρια κέρδισε ξανά τους μερένγχες στο WiZink Center, για δεύτερη φορά μέσα σε δέκα μέρες.

Από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Χάουαρντ και Χέιντεγκερ με 19 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρεάλ Μαδρίτης ξεχώρισαν οι Ντεκ και Μούσα με 21 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-15, 45-39, 69-70, 88-95