Εφες-Νταρουσάφακα 96-71: Με «26αρα» του Μπράιαντ κλείδωσε το εισιτήριο στον τελικό

Η Εφες έκανε περίπατο κόντρα στην Νταρουσάφακα, της οποίας επικράτησε με 96-71 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Φενερμπαχτσε.

Η Εφες ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε προβάδισμα με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-15). Η ομάδα που κοουτσάρει ο Εργκίν Αταμάν ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 22 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-32).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 25-15 και προηγήθηκαν με 32 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (79-47). Η Εφες διατήρησε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο, νικώντας την Νταρουσάφακα με 96-71 και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου Τουρκίας, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Φενερμπαχτσε.

Από την Εφες διακρίθηκαν οι Μπράιαντ και Λάρκιν με 26 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την Νταρουσάφακα ξεχώρισαν οι Πινέιρο και Ολασένι με 14 και οχτώ πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-15, 54-32, 79-47, 96-71