Φενέρμπαχτσε-Εφες 72-86: Με πλουραλισμό στο σκοράρισμα σήκωσαν οι μπλε το Κύπελλο Τουρκίας

Η Εφες επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 86-72 και κατέκτησε το δωδέκατο  Κύπελλο Τουρκίας της ιστορίας της, τα περισσότερα που έχει μια ομάδα στον θέσμο και το πρώτο μετά το 2018.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Εφες να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-14). Οι πρωταθλητές Ευρώπης πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 25-13 και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-27).

Η ομάδα που κοουτσάρει ο Εργκίν Αταμάν κράτησε την απόσταση της σε διψήφια διαφορά πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-49).  Η Εφες διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Φενέρμπαχτσε με 86-72, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το δωδέκατο Κύπελλο Τουρκίας της ιστορίας της, τα περισσότερα που έχει μια ομάδα στον θέσμο και το πρώτο μετά το 2018.

Από την Εφες διακρίθηκαν οι Μίτσιτς (1ρ. και έξι ασίστ) και Πλάις (8ρ.) με 23 και 20 πόντους αντίστοιχα, με τον Μπομπουά να έχει 19 πόντους και τον Μόερμαν, 13 πόντους, 16 ριμπάουντ και μία ασίστ. Από την Φενέρμπαχττσε ξεχώρισαν οι Μπούκερ (5ρ. και τρεις ασίστ) και Γκούντουριτς (1ρ. και μία σίστ) με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-16, 27-41, 49-62, 72-86