Φενέρμπαχτσε – Μπεσίκτας 90-81: Με υπογραφή Ντε Κολό

Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης της Φενέρμπαχτσε με 90-81 επί της Μπεσίκτας, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η Φενέρ έδειχνε να έχει εύκολο έργο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, καθώς, μετά από ένα  αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, ξέφυγε με 20 πόντους στο ημίχρονο, ενώ ξεκίνησε με +15 στην… τελική στροφή του ματς (69-54). Η Μπεσίκτας προσπάθησε να κάνει την ύστατη αντεπίθεση, όμως τα χρονικά περιθώρια ήταν στενά, με το τελικό 90-81 να φέρνει την Φενέρ στο 20-4 και την φιλοξενούμενη ομάδα στο13-11.

Ο Γάλλος γκαρντ ήταν απολαυστικός με 24 πόντους, με τους Χαζέρ και Μαχμούτογλου να έχουν από 18 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Για την Μπεσίκτας, ο Σιπάχι με τον Τζέφερσον είχαν από 23 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 51-31, 69-54, 90-81

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζορτζεβιτς): Μπιρσέν, Χαζέρ 18 (4/6 τρίποντα), Μαχμούτογλου 13 (4/9 τρίποντα), Γκούντουριτς 10 (6/7 βολές), Φλόιντ 5 (8 ριμπάουντ), Ακπινάρ, Ντε Κολό 24 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Μπούκερ 10 (2), Πολονάρα 10 (4/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ).