Νταρουσάφακα-Εφές 85-81: Εκτός έδρας ήττα πριν την διαβολοβδομάδα

Η Νταρουσάφακα νίκησε εντός έδρας την Εφες με 85-81 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 17-6 (2η θέση), ενώ οι πρωταθλητές Ευρώπης έπεσαν στο 17-5 (3η θέση).

Η Εφες ξεκίνησε πολύ δυνατά και ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-22). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Νταρουσάφακα να πιέζει και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-46).

Καταιγιστικοί ήταν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 19-11 και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-59). Η Νταρουσάφακα διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Εφές με 85-81.

Από την Νταρουσάφακα ξεχώρισαν οι Οζντεμίρογλου και Ολασένι με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Εφές ξεχώρισαν οι Τουντσέρ (3ρ. και επτά ασίστ) και Μπομπουά (1ρ.) με 25 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-28, 46-48, 65-59, 85-81