Καρσίγιακα-Φενέρμπαχτσε 74-72: Με το buzzer beater του Εμπάγιε

Η Καρσίγιακα νίκησε την Φενέρμπαχτσε με 74-72 και ανέβηκε στο 16-8 (4η θέση), ενώ οι "κίτρινοι" έπεσαν στο 20-5 (1η θέση).

Η Φενέρμπαχτε άρχισε τον αγώνα με αναμμένες τις μηχανές και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-14). Αν και οι γηπεδούχοι μάζεψαν την διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 20-13, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-34).

Η Καρσίγιακα ισοφάρισε στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου σε τέσσερις περιπτώσεις στον αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον πρώτο λόγο, αλλά το αποτέλεσμα στο τέλος της τρίτης περιόδου να είναι ισόπαλο (51-51). Η Καρσίγιακα είχε τον πρώτο λόγο στην τέταρτη περίοδο, με τους "κίτρινους" να προσπαθούν να ισορροπήσουν την κατάσταση και την αναμέτρηση να γίνεται ντέρμπι. Ο Μαχμούτογλου απέδειξε για ακόμη μια φορά ότι είναι σε εξαιρετική φόρμα και με το όγδοο τρίποντο του αλλά και με βολή, έδωσε στην Φενέρμπαχτσε προβάδισμα ενός πόντου στα 5’’ πριν την λήξη του αγώνα (72-71). Ο Εμπαγιέ των γηπεδούχων είπε όμως τον τελευταίο λόγο, οπού με δικό του τρίποντο buzzer beater, διαμόρφωσε το τελικό σκορ του αγώνα στο 74-72.

Από την Καρσίγιακα διακρίθηκε ο Εμπαγιε με 24 πόντους, με τους Κόλσον και Ντουρμάζ να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισαν οι Μαχμούτογλου και Πιέρια με 29 και έντεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 14-25, 34-38, 51-51, 74-72