Μερκεζεφέντι-Εφές 65-80: Εκτός έδρας νίκη και πάτησε στην πρώτη θέση

Η Εφές νίκησε εκτός έδρας την Μερκεζεφέντι με 80-65 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 21-6 (2η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι  έπεσαν στο 8-19 (13η θέση).

Η Εφές άρχισε δυνατά στην αναμέτρηση και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-11). Αν και η Μερκεζεφέντι πίεσαν για να μειώσουν στο δεύτερο δεκαέλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-37).

Οι πρωταθλητές Ευρώπης ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-12, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-49).. Η Εφές διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Μερκεζεφέντι με 80-65.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Τουντσέρ και Πετρούσεβ με 24 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από την Μερκεζεφέντι ξεχώρισε ο Σεστίνα με 15 πόντους, με τους Χόλογουελ και Κουσούτ να σκοράρουν από έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 11-22, 37-41, 49-63, 65-80