Εφές-Μπουρσασπόρ 88-85: Με «20αρα» του Τουντσέρ

Η Εφές νίκησε εντός έδρας την Μπουρασπόρ με 88-85 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 22-6 (1η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 15-12 (8η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Μπουρσασπόρ να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-24).  Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Εφές να πατάει το γκάζι, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 27-12 και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-41).

Παρότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η Εφές κράτησε την απόσταση της και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-64). Η Μπουρασπόρ πίεσε πάρα πολύ στην τέταρτη περίοδο και μείωσε την διαφορά ακόμη και στον ένα πόντο (86-85, 38' λεπτό), με την Εφές να μην μένει λεπτό πίσω και να νικάει εντός έδρας με 88-85.

Από την Εφές διακρίθηκαν οι Τούντσερ και Γκάζι με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπουρσασπόρ ξεχώρισε ο Άντριους με 19 πόντους, με τους Μπίτιμ και Ντοντζίνσκι να έχουν 17 πόντους, τρία ριμπάουντ και μία ασίστ έκαστος.

Δεκάλεπτα: 24-29, 51-41, 69-64, 88-85