Ούνικς-ΤΣΣΚΑ 77-85: Έκανε το break στον πρώτο τελικό η ομάδα της Μόσχας

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υπό τις οδηγίες του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη έκανε break στην Ούνικς Καζάν του κόουτς Δημήτρη Πρίφτη, την οποία νίκησε με 85-77 και έκανε το 1-0 στην σειρά των τελικών της VTB League.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ούνικς Καζάν να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-18). Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να έχει τον απόλυτο έλεγχο και με ένα επί μέρους σκορ 28-16, να προηγείται με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-35).

Η "ομάδα του στρατού" συνέχισε να διευρύνει την διαφορά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με ένα επί μέρους σκορ 23-15, κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 19 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-50). Αν και η Ούνικς Καζάν μείωσε την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 27-16, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και νίκησε εκτός έδρας με 85-77, με αποτέλεσμα να κάνει το 1-0 στην σειρά των τελικών της VTB League.

Από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεχώρισαν οι Κλάιμπερν και Ούκοφ με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Ούνικς Καζάν διακρίθηκαν οι Μπράουν, Χόλαντ και Γουάιτ με 15 πόντους έκαστος.

Περίοδοι: 19-18, 35-46, 50-69, 77-85