Ζενίτ – Αστάνα 69-83: Προσγείωση στην πραγματικότητα

Το κλίμα στο στρατόπεδο της Ζενίτ ήταν εξαιρετικό, μετά την εκτός έδρας νίκη επί της Ούνικς Καζάν, στην πρεμιέρα της Euroleague. Ήρθε, όμως, η Αστάνα, να δώσει ένα ηχηρό χαστούκι στο συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ και με το υπέρ της 83-69 και μάλιστα μέσα στην Αγία Πετρούπολη, να προσγειώσει τους γηπεδούχους στην πραγματικότητα της VTB League.

Παρά το γεγονός πως η Αστάνα προηγήθηκε με 25-15 στο 10’, η Ζενίτ απάντησε με ένα επιμέρους 29-14 στο δεύτερο δεκάλεπτο, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με +5 (44-39). Και εκεί που όλα έδειχναν πως είχαν πάρει τον δρόμο της, η φιλοξενούμενη ομάδα απάντησε με το ίδιο νόμισμα, έτρεξε ένα επιμέρους 26-11, πήρανν και πάλι κεφάλι στο σκορ με  65-55, προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι το φινάλε.

Ο Πόιθρες με 19 πόντους, ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Ζενίτ, με τον Λόιντ να ακολουθεί με 14 για την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης, η οποία είχε συνολικά μόλις 5/30 τρίποντα.

Για την Αστάνα, ο Μπάρφορντ είχε 24 πόντους, ο Χίκεϊ 15 πόντους και εννέα ασίστ, ενώ οι Μπαζίν και Μάρτσουκ είχαν από 11 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 44-39, 55-65, 69-83.

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Λόιντ 14 (1/8 τρίποντα), Κουζμίνσκας 9, Ζούμπκοφ 6 (2), Φράνκαμπ 5 (1), Γκουντάιτις 3, Ζαχάροφ, Καράσεφ, Κουλάγκιν 7 (1), Πούσκοφ 2, Πόιτρες 19 (9/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Πονίτκα 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

Ομαδικά στατιστικά - Ζενίτ: 21/34 δίποντα, 5/30 τρίποντα, 12/16 βολές, 37 ριμπάουντ (20 αμυντικά + 17 επιθετικά), 18 ασίστ, 13 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ.