Ζενίτ - Άβντοντορ 74-83: Ήττα στο ντέρμπι για την ομάδα του Πασκουάλ

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης γνώρισε την ήττα με 74-83 στο ντέρμπι κορυφής με αντίπαλο τη Άβντοντορ.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πλήρωσε την κακή της άμυνα στην πρώτη περίοδο, όταν και δέχτηκε 30 πόντους από την αντίπαλό της!

Μάλιστα στο ημίχρονο είχε βρεθεί και στο -11 (33-44) έχοντας χάσει την επαφή με το σκορ και το μομέντουμ στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι να διατήρησαν τα ηνία του αγώνα έως το τέλος και έφυγαν από την Αγία Πετρούπολη με τη νίκη με σκορ 83-74. Ο Τζέρετ, ήταν ο «εκτελεστής» της Ζενίτ με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν οι Τζαρόν Τζόνσον (14π.) και Άντον Κβιτκοβίσκι (12π.)

Για τη Ζενίτ που «έπεσε» από την κορυφή γνωρίζοντας την 2η ήττα της στην VTB League, ο Μπίλι Μπάρον ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους αλλά με μόλις 3/10 τρίποντα, ενώ άλλους 14 πόντους πρόσθεσε ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας.

Τα δεκάλεπτα: 21-30, 33-44, 56-67, 74-83