Ούνικς-Νίζνι 85-71: Με Χεζόνια και Καναάν επέστρεψε στις νίκες

Μετά την ήττα από την Ζενίτ (97-81, 26/12), η Ούνικς Καζάν επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας εντός έδρας της Νίζνι Νόβγκοροντ με 85-71 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 9-2, ενώ η Ρωσική ομάδα έπεσε στο 5-6.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Νίζνι Νόβγκοροντ να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-25). Η Ούνικς Καζάν πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 18-11, προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-37).

Οι "πράσινοι" ανέβασαν ρυθμούς στο δεύτερο ημιχρόνο και διεύρυναν το προβάδισμα τους, με αποτέλεσμα να νικήσουν εντός έδρας την Νίζνι Νόβγκοροντ με 85-71

Από την Ούνικς Καζάν διακρίθηκαν οι Καναάν (4ρ.) και Χεζόνια (8ρ. και τέσσερις ασίστ) με 20 πόντους έκαστος. Από την Νίζνι Νόβγκοροντ ξεχώρισαν οι Πλατόνοφ και Στρέμκοφ με 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-26, 43-37, 67-58, 85-71.