Ζενίτ-ΤΣΣΚΑ 82-63: Ο τίτλος της VTB League θα κριθεί στο Game 7 των τελικών

Η Ζενίτ υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που κοουτσάρει ο Έλληνας προπονητής, Δημήτρης Ιτούδης με 82-63, κάνοντας το 3-3 στην σειρά των τελικών της VTB League.  Το Game 7 είναι προγραμματισμένο για την Κυριακή (5/6).

Δυνατή αρχή για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16). Η Ζενίτ ανέβασε τον ρυθμό της και με ένα επί μέρους σκορ 23-12, προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-33).

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (59-48). Η Ζενίτ πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 23-15, νίκησε εντός έδρας την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 82-63, κάνοντας το 3-3 στην σειρά των τελικών της VTB League.

Από την Ζενίτ διακρίθηκαν οι Μίκι και Μπάρον με 17 και έντεκα πόντους αντίστοιχα, με τον Κάρτερ να έχει δέκα πόντους.

Από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ξεχώρισαν  οι Σβεντ και Μιλουτίνοβ με 14 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 16-21, 39-33, 59-48, 82-63