ΤΣΣΚΑ Μ. – Ζενίτ 75-81: Της έκλεισε το σπίτι, της πήρε και το πρωτάθλημα

Απίστευτη εμφάνιση της Ζενίτ μέσα στην Μόσχα, με την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης να επικρατεί της ΤΣΣΚΑ με 81-75 και με 4-3 νίκες να επιστρέφει από το εις βάρος της 3-1 και να στέφεται πρωταθλήτρια VTB!

Το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ έδειξε από το ξεκίνημα τις… άγριες διαθέσεις του, καθώς προηγήθηκε με 25-19 στο 10’, με την Ζενίτ να διατηρεί ένα μικρό υπέρ της προβάδισμα μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (42-44). Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι έδειχνε να γυρνάει υπέρ της ΤΣΣΚΑ, καθώς οι Μοσχοβίτες μπήκαν στην τελευταία… στροφή του ματς με +6 (62-56), το σημαντικότερο, όμως, ήταν πως η Ζενίτ συνέχιζε χωρίς τον προπονητή της, με τον Τσάβι Πασκουάλ να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές, λόγω έντονων διαμαρτυριών προς τους διαιτητές, 2’ πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, με το σκορ στο 56-51. Και εκεί που όλα έδειχναν πως το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του υπέρ της ΤΣΣΚΑ, η Ζενίτ μπήκε… δαιμονισμένη στην τελευταία περίοδο και με ένα σερί 0-10 προηγήθηκε με 66-62, έφτασε μέχρι το +9 (67-76) και παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων στο φινάλε (75-78 στα 28’’), έφτασε στην νίκη με 81-75 και την κατάκτηση του πρωταθλήματος της VTB.

Μίκι με 19 πόντους και Λόιντ με 17 ήταν οι κορυφαίοι για την Ζενίτ, ενώ από πλευράς ΤΣΣΚΑ, ο Νίκολα Μιλουτίνοβ είχε 16 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 42-44, 62-56, 75-81,

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Γουέρ 17 (3/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Κομένκο, Φρίμαν 4, Ούκοφ, Αντόνοφ 8 (2), Κλάιμπερν 13 (1/7 τρίποντα), Γερέμπκο, Μιλουτίνοβ 16 (5/8 δίποντα, 17 ριμπάουντ), Κουρμπάνοφ 4 (2/2 δίποντα), Κολέσνικοφ, Σβεντ 13 (3/9 τρίποντα)

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Κάρτερ 6 (1), Λόιντ 17 (3/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Ζαχάροφ 5, Καράσεφ 6 (1), Μπάρον 10 (1/7 τρίποντα, 7/7 βολές), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 13 (6/6 δίποντα), Μπάκνερ, Μίκι 19 (5/8 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μόνια, Φριτζόν 5 (1)