Εφές-Ρεάλ 65-73: «Άλωσε» το Σινάν Ερντέμ με κορυφαίο τον Κοζέρ

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Εφές με 73-65 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 12-5, με την τουρκική ομάδα να πέφτει στο 8-9.

Η Εφές μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να είναι μπροστά με εφτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-13). Οι γηπεδούχοι σε κανένα σημείο το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και παρότι προηγήθηκαν ακόμη και με εννιά πόντους στο 12' (24-15), η Ρεάλ Μαδρίτης μείωσε στους τρεις πόντους (34-31) στο 19' και συνεχώς δεν άφηνε στην τουρκική ομάδα να πάρει μεγάλο προβάδισμα.

Οι γηπεδούχοι ήταν με έξι πόντους μπροστά στο ημίχρονο (37-31), αλλά στο δεύτερο μέρος δεν κατάφεραν να κρατήσουν την πρωτοπορία, με την βασίλισσα να κάνει ένα επί μέρους σκορ 21-14 και να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-51).

Οι δύο ομάδες εναλλάσοταν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με τέσσερις πόντους (63-59) στο 38', με την Εφές να ισοφαρίζει (63-63) στο 39', αλλά τους φιλοξενούμενους με ένα επί μέρους σκορ 10-2, να νικάει εκτός έδρας την τουρκική ομάδα με 73-65.

Από την Εφές ξεχώρισαν οι Μίτσιτς με 16 πόντους, ενώ από την Ρεάλ διακρίθηκαν οι Κοζέρ και Τόμπκινς με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Περίοδοι: 20-13, 37-31, 51-52, 65-73