Μονς-Ηρακλής 75-79: Πήρε...το θρίλερ στην παράταση και πέρασε αήττητος

Ο Ηρακλής έκανε το καθήκον του και νίκησε την Μονς με 79-75, με αποτέλεσμα να κάνει τρεις νίκες σε τρία ματς και να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση, ενώ η Βελγική ομάδα έπεσε στο 1-2.

Αν και ο Ηρακλής είχε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (11-7), η Μονς κατάφερε και ισοφάρισε στο τέλος της πρώτης περιόδου (11-11). Η Ελληνική ομάδα συνέχισε να έχει το προβάδισμα και στο μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου, αλλά η Μονς με ένα επί μέρους σκορ 14-4, κατάφερε να έχει έξι πόντους προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (32-26).

Αν και η Βελγική ομάδα προηγήθηκε και με οχτώ πόντους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους (37-29, 12'), ο Γηραιός ανέτρεψε τις καταστάσεις και με ένα επί μέρους σκορ 26-13, κατάφερε να έχει προβάδισμα εφτά πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-45).

Παρότι ο Γηραιός είχε προβάδισμα έντεκα πόντων στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (56-45, 31'), η Μονς με ένα επί μέρους σκορ 21-14 πέρασε μπροστά (66-65) και έβαλε φωτιά στο ματς, αλλά ο Χάνλαν με μια εύστοχη βολή τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα έφερε το ματς στα ίσα (66-66) και οι δύο ομάδες πήγαν σε παράταση.

Ο Ηρακλής διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και νίκησε την Μονς με 79-75.

Από την Μονς ξεχώρισε ο Ντούρχαμ με 16 πόντους, ενώ οι Σπένσερ και Μπαρνς σκόραραν από 14 πόντους έκαστος, ενώ από τον Ηρακλή διακρίθηκαν οι Χάνλαν και Καββάδας με 21 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 11-11, 32-26, 45- 52, 66-66 (τέλος της κανονικής περιόδου), 75-79 (τέλος της πρώτης περιόδου της παράτασης)

Διαιτητές: Αουνγκρότζερς, Μάτεγιεκ, Βελίκοφ

On Fire: Ο Χάνλαν με 22  πόντους και εφτά ριμπάουντ, μία ασίστ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 56-45, οι 11 πόντοι που ήταν μπροστά ο Ηρακλής

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 34 ριμπάουντ της Μονς, με τον Ηρακλή να έχει 44 ριμπάουντ.