Λέιντεν-Ηρακλής 71-63: Στραβοπάτημα για τους κυανόλευκους στην Ολλανδία

Ο Ηρακλής δεν τα κατάφερε εκτός έδρας στην Ολλανδία και ηττήθηκε από την Λέιντεν με 71-63 για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του FIBA Europe Cup.

Οι δύο ομάδες είχαν τις καλές τους περιόδου στα πρώτα λεπτά, με την Λέιντεν να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-24). Το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα και να είναι μπροστά με εννέα πόντους (25-26, ), αλλά τους κυανόλευκους με ένα επί μέρους σκορ 12-2, να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (38-37).

Oι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-49). Αν και ο Ηρακλής πίεζε για να μειώσει την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, η Λέιντεν διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε με 71-63.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 37-38, 53-49, 71-63
On Fire: Ο Μίντγκαρντ της Λέιντεν με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 34:06 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 35-26 (οι εννιά πόντοι διαφορά για τον Ηρακλή στο 14' λεπτό.
Ξεχώρισαν: Από την Λέιντεν ξεχώρισαν οι Μίντγκαρντ (10ρ.) και Νταν με 17 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Ηρακλή διακρίθηκαν οι Ντάγκλας και Γούρλιτζ με έντεκα πόντους έκαστος, ενώ π Λίντζ είχε δέκα πόντους και δέκα ριμπάουντ.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 40% του Ηρακλή στα δίποντα, με την Λέιντεν να έχει 55.26%.
Διαιτητές: Καλάτραβα, Μιχαίλοφ, Μαρτολίνι