Τσμόκι Μινσκ – Περιστέρι 87-85: Λύγισε στην παράταση

Το Περιστέρι επέστρεψε από το -18 του 28’ (68-50) και το -14 του 30’ (70-66), οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση (77-77), όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την επική ανατροπή, γνωρίζοντας την ήττα με 87-85. Μοιραίοι οι Πέτεγουεϊ και ΜακΚρί, που αστόχησαν στα σουτ της νίκης, στο φινάλε της κανονικής περιόδου αλλά και του έξτρα πενταλέπτου.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης του Μινσκ δεν προμήνυε τι θα εξελισσόταν στην συνέχεια, με το Περιστέρι να μπαίνει με… φόρα στο παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 17-7 στο 5’. Από εκεί και πέρα, όμως, η Τσμόκι Μινσκ άρχισε να… ροκανίζει την διαφορά, φτάνοντας σε απόσταση βολής (23-25 στο 10’), μετά από τρίποντο του Μπελιάνκου. Ο Μίλερ με τρίποντο έφερε και πάλι το Περιστέρι στο +5 (23-28), ο Σαλούστρος με νέο τρίποντο έγραψε το 28-31 στο 14’, όμως από εκεί και μετά ήρθε η… κατάρρευση. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους 18-8 για το 46-39, με τον Γουόρνερ, με 3/3 βολές, να γράφει το 49-40 του ημιχρόνου.

Ακόμα χειρότερη η εικόνα των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ερνάντεζ να σημειώνει τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το 53-40 την Τσμόκι να φτάνει μέχρι το +18 (68-50 στο 28’), κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο  στο -14 (70-56).  Και εκεί που όλα έδειχναν πως είχαν τελειώσει για το Περιστέρι, η Ελληνική ομάδα ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με ένα εμφατικό 0-13 (!), φέρνοντας το ματς στον πόντο (70-69 στο 36’). Μάλιστα, ο Σαλούστρος με καλάθι στον αιφνιδιασμό, έφερε το ματς στα ίσα (73-73), με 83’’ για το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Κλαρκ με 2/2 βολές έβαλε και πάλι την Τσμόκι μπροστά με 75-73 στα 70’’, όμως ο Πέτεγουεϊ με γκολ – φάουλ στα 50’’, έβαλε το Περιστέρι μπροστά με 76-75. Το τρίποντο του Τρατσινέσκι στα 34’’ βρήκε σίδερο, ο Κατσίβελης με 1/2 βολές έγραψε το 75-77 στα 34’’, όμως ο Κλαρκ στα 25’’ με λέι απ ισοφάρισε σε 77-77. Ο Μανωλόπουλος κάλεσε σε τάιμ άουτ, με το Περιστέρι να έχει (σχεδόν) όλον τον χρόνο στην διάθεση του. Την ευθύνη για το σουτ της νίκης πήρε ο Πέτεγουεϊ, που δεν βρήκε στόχο, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο (83-83 στο 43’). Ο Μπράουν με 2/2 βολές έβαλε και πάλι το Περιστέρι μπροστά στα 94’’ (83-85), όμως η Τσμόκι απάντησε με ένα 4-0 για το 87-85, αφήνοντας στους φιλοξενούμενους 18’’ για την τελευταία τους επίθεση. Αυτή τη φορά την ευθύνη ανέλαβε ο Μακκρί, όμως έκανε airball (!), με την Τσμόκι Μινσκ να παίρνει την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 49-40, 70-56, 77-77 (κ.δ),  87-85 (παρ)

On Fire: Ο Πέτεγουεϊ τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, όμως αστόχησε στο κρίσιμο σουτ στο φινάλε του αγώνα, που θα έδινε στο Περιστέρι την νίκη.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +18 για την Τσμόκι Μινσκ (68-50 στο 28’)

Ξεχώρισαν: Εκτός του Πέτεγουεϊ, ωραίος αλλά και… μοιραίος ήταν και ο ΜακΚρί με 14 πόντους, όμως επίσης με ένα άστοχο τρίποντο στο φινάλε της παράτασης. 14 πόντους πρόσθεσε ο Μπράουν και 11 ο Μίλερ, ενώ για την Τσμόκι, 15 πόντους είχε ο Κλαρκ, 14 ο Άπσο και 13 ο Μπελιάνκου.

Το στοιχείο που έκανε τη διαφορά: Τα δύο άστοχα σουτ των Πέτεγουεϊ και ΜακΚρί, στο φινάλε της κανονικής περιόδου και της παράτασης, που θα έδιναν την νίκη στο Περιστέρι.

Διαιτητές:  Βελίκοβ, Ουβεχέντρικ, Νικολάε