Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Ιωνικός 87-54: Βαριά ευρωπαϊκή ήττα για την ομάδα της Νίκαιας

Ο Ιωνικός δεν τα κατάφερε κόντρα στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας στην Πορτογαλία και ηττήθηκε με 87-54, με αποτέλεσμα να πέσει στο 1-2, ενώ οι "πράσινοι" ανέβηκαν στο 2-1.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας είχε κατά κύριο λόγο τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, με τον Ιωνικό να προσπερνάει σε ορισμένα σημεία και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-18).  Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ, προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-30).

Οι "πράσινοι" ξέφυγαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-15, προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-45). Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας συνέχισε δυναμικά στην τέταρτη περίοδο και διεύρυνε το προβάδισμα της με ένα επί μέρους σκορ 22-9, με αποτέλεσμα να νικήσει εντός έδρας τον Ιωνικό με 87-54.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 38-30, 65-45, 87-54
On Fire: Ο Γουίλιαμς είχε 20 πόντους, πέντε ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ σε 31:35 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 84-51 (οι 33 πόντοι διαφοράς για την Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο 35' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας διακρίθηκαν οι Γουίλιαμς και Μάρτιν (10ρ.) με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Χουγκάζ και Γόντικας με 13 και 10 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: το 29.6% στα τρίποντα του Ιωνικού, με την Σπόρτινγκ Λισαβόνας να έχει 43.3%
Διαιτητές: Πιτένκο, Πρακς, Ντομινίκε