Ιωνικός-Μονς 74-77: Θρίλερ στην Νίκαια και ήττα στις λεπτομέρειες

Απίστευτη εξέλιξη είχαμε στην αναμέτρηση του Πλάτωνα, με τον Ιωνικό να προηγείται με 16 πόντους στο 10’ (29-13), να βρίσκεται στο -12 στο 34’ (59-71) και τελικά να γνωρίζει την ήττα από την Μονς με 77-74, που τον φέρνει στο 1-3, καθώς το τρίποντο της ισοφάρισης στην εκπνοή του Γόντικα, κρίθηκε εκπρόθεσμο.

Δύο διαφορετικά πρόσωπα είχε το πρώτο μισό της αναμέτρησης της Νίκαιας, με τον Ιωνικό να είναι καταιγιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου και προηγήθηκε με 29-13, την Μονς, όμως, να επιστρέφει στην δεύτερη περίοδο και με ένα 0-6 στο φινάλε, να μετατρέπει το 42-33 σε 42-39.

Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Μονς να ξεκινά με ένα επιμέρους 6-11 για το 48-50 του 25’. Ο Κολοβέρος έβαλε τον Ιωνικό μπροστά με 54-53 στο 27’, όμως στα τελευταία τρία λεπτά, η Μονς απάντησε με ένα δικό της 2-10 για το 56-63 του 30’. Οι Βέλγοι ξέφυγαν με 12 πόντους στο 34’ (59-71), όμως το παιχνίδι δεν είχε κριθεί, με τον Ιωνικό να βρίσκει τα ψυχικά αποθέματα και όχι μόνο να επιστρέφει στο ματς (72-73), αλλά να έχει και την επίθεση για το προσπέρασμα, στα 35'’. Εκεί, όμως, ο Τζέρμαν, όχι απλά υπέπεσε σε λάθος, αλλά στην συνέχεια έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Μιντόγκο. Η Μονς, μετά τις 2/2 βολές του Μιντόνγκο για το 72-75,  έκανε λάθος στην επαναφορά στα 15’’, με τον Γόντικα να μειώνει σε 74-75 στα 11’’ και τον Μόρταντ με κάρφωμα στα 3’’ να πετυχαίνει το 74-77, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση, καθώς το απίθανο τρίποντο του Γόντικα σχεδόν από το κέντρο, κρίθηκε εκπρόθεσμο.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 42-39. 56-63, 74-77

On Fire:  Ο Ενζεκουέσι με 30 πόντους… εκτέλεσε τον Ιωνικό

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για τον Ιωνικό (29-13) στο 10’

Ξεχώρισαν: 13 πόντους είχε ο Νίκολς για την Μονς, ενώ για τον Ιωνικό, ο Τζέρμαν είχε 26 πόντους, ο Μουσταφά 21, ο Κολοβέρος 12 και ο Γόντικα; 10 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Η Μονς κυριάρχησε στα ριμπάουντ, έχοντας 30, έναντι 22 του Ιωνικού

Διαιτητές:  Ρούτεσιτς, Μπάκι, Τομάσοβιτς