Ηρακλής-Λέιντεν 82-92: Πλήρωσαν την δεύτερη περίοδο οι κυανόλευκοι

Ο Ηρακλής ηττήθηκε εντός έδρας από την Λέιντεν με 92-83 και σημείωσε τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς, με την Ολλανδική ομάδα να ανεβάζει το ρεκόρ της στο 2-2.

Η Λέιντεν ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16). Η Ολλανδική ομάδα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 21-12, προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-28).

Αν και οι κυανόλευκοι μείωσαν την διαφορά στους πέντε πόντους (54-49, 27' λεπτό), οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-52). Αν και ο Ηρακλής αντέδρασε στην τέταρτη περίοδο και προηγήθηκε με δύο πόντους (67-65, 34' λεπτό), η Λέιντεν προσπέρασε μπροστά στο σκορ στα επόμενα λεπτά και νίκησε με 92-83.

Δεκάλεπτα: 16-21, 28-42, 52-63, 83-92

On Fire: Ο Ντάγκλας του Ηρακλή με 23 πόντους και εννιά ριμπάουντ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 47-28 (οι 19 πόντοι διαφοράς για την Λέιντεν στο 21' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από τον Ηρακλή διακρίθηκαν οι Ντάγκλας και Κουζέλογλου με 23 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Λέιντεν ξεχώρισαν οι Μικαλάουσκας και Βαν Μπρι με 15 πόντους έκαστος.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 28.57% στα τρίποντα του Ηρακλή, με την Λέιντεν να έχει 36.7%.

Διαιτητές: Γκούριον, Πιτένκο, Τβάουρι