Αντβέρπ - Ιωνικός 87-90: Οι Τζέρμαν και Χουγκάζ το πήραν πάνω τους

Ο Ιωνικός με τους εκπληκτικούς Τζέρμαν και Χουγκάζ πήρε το διπλό στο Βέλγιο απέναντι στην Αντβέρπ, επικρατώντας με 90-87. Με αυτο το αποτέλεσμα οι Νικαιώτες βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 2-3, ενώ οι Βέλγοι υποχώρησαν στο 3-2.

Η Αντβέρπ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με 9 πόντους (13-4), ωστόσο ο Ιωνικός με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να περάσει μπροστά, σκοράροντας συνολικά 26 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (22-26, 10'). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ το τέλος του πρώτου μισού τις βρήκε ισόπαλες (45-45, 20'). Οι Βέλγοι πάτησαν το... γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και ξέφυγαν ακόμη και στο +15 (62-47, 25'). H ελληνική ομάδα ωστόσο δεν πτοήθηκε και με οδηγό τον Τζέρμαν, αλλά και τον Χουγκάζ βρήκε εκ νέου τις λύσεις και κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής τους γηπεδούχους (65-63, 30'). Έκτοτε οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι-χέρι, με αποτελέσμα το παιχνίδι να εξελιχθεί σε... θρίλερ. Με το σκορ στο 85-85 ο Ντόνκορ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους, ενώ λίγο αργότερα ο Χουγκάζ με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στους Νικαιώτες (87-88). Με 16'' να απομένουν οι Βέλγοι δεν ευστόχησαν στην επόμενη επίθεση και έτσι έκαναν φάουλ πάνω στον Χουγκάζ, ο οποίος με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 87-90.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζέρμαν με 37 πόντους, ενώ είχε 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Εξίσου πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Χουγκάζ με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Μουσταφά με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Κολοβέρος είχε 10 πόντους.

Από τους ηττημένους ο Φρίντικσον είχε 28 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ ο Τίμπι μέτρησε 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 45-45, 65-63,87-90.

On Fire: Ο Τζέρμαν με 37 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +15 της Αντβέρπ (62-47, 25').

Ξεχώρισαν: Δεύτερος σκόρερ των νικητών ήταν ο Χουγκάζ με 25 πόντους, ενώ μάζεψε και 9 ριμπάουντ. Από τη μεριά των ηττημένων ο Φρίντικσον μέτρησε 28 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Διαιτητές: Γιόβοβιτς, Σλίβιτς, Εστέβε-Μαλμιέρκα.