Κράιλσχαϊμ–Περιστέρι 78-55: Ήττα και αποκλεισμός για την ομάδα των δυτικών προαστίων

Το Περιστέρι που δεν είχε στην διάθεση του τον κόουτς Σωτήρη Μανωλόπουλο, υπέστη βαριά ήττα από τους  Κραιλσχάιμ Μέρλινς με 78-55, με αποτέλεσμα να πέσει στο 2-4 και να αποκλειστεί από την συνέχεια του FIBA Europe Cup, ενώ η Γερμανική ομάδα ανέβηκε στο 4-2 και συνεχίζει στην επόμενη φάση.

Οι Κράιλσχαιμ Μέρλινς είχαν τον πάνω χέρι στο προβάδισμα στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-17). Η Γερμανική ομάδα πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-8, προηγήθηκε με 19 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-25).

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου να δημιουργησουν μια διαφορά πάνω από το +20 και προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-40). Ίδιο σκηνικό και στην τέταρτη περίοδο, με τους Κράιλσχαιμ Μέρλινς να επικρατούν εντός έδρας του Περιστερίου με 78-55.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 44-25, 60-40, 78-55
On Fire: Ο Ραντοσάβλιεβιτς των Κράιλσχαιμ Μέρλινς με 17 πόντους, πέντε ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 22:44 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 55-27 (οι 28 πόντοι διαφοράς για τους Κράιλσχαιμ Μέρλινς στο 23' λεπτό).
Ξεχώρισαν: Από τους Κράιλσχαιμ Μέρλινς διακριθηκαν οι Ραντοσάβλιεβιτς και Χάρις με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι ΜακΚρί και Χρυσικόπουλος με 12 και 11 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 11.11% του Περιστερίου στα τρίποντα, με τους Κραιλσχάιμ Μέρλινς να έχουν 36.67%
Διαιτητές: Άταρντ, Μπανγκόφσκι, Μπογκόρνι