Ηρακλής-Μόρναρ Μπαρ 83-82: Νίκη στις λεπτομέρειες για τους κυανόλευκους

Ο Ηρακλής επικράτησε στις λεπτομέρειες της Μόρναρ Μπαρ με 83-82 και αποχαιρετά τον θεσμό του FIBA Europe Cup με νίκη, αφού τερμάτισε στην τέταρτη θέση με ρεκόρ 1-5, ενώ η ομάδα από το Μαυροβούνιο έπεσε στο 2-4.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Ηρακλή να έχει τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα και να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-17). Αν και η Μόρναρ Μπαρ πέρασε μπροστά τρεις φορές για ένα πόντο (30-29) στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ηρακλή να παίζει αποτελεσματικά και να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-40).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ηρακλή να έχει τον πρώτο λόγο, αλλά το ματς να είναι ισοπαλία στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-64). Η Μόρναρ Μπαρ προηγήθηκε περισσότερα λεπτά στην τέταρτη περίοδο, με τον Ηρακλή να διαχειρίζεται καλύτερα την κατάσταση και να επικρατεί εντός έδρας με 83-82.

Δεκάλεπτα: 21-17, 43-40, 64-64, 83-82
On Fire: Ο Μιχαίλοβιτς της Μόρναρ Μπαρ με 20 πόντους σε 33:25 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 25-17 (οι οχτώ πόντοι διαφοράς για τον Ηρακλή στο 12' λεπτό).
Ξεχώρισαν:  Από τον Ηρακλή διακρίθηκαν οι Σκορδίλης και Ντάγκλας με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την Μόρναρ Μπαρ ξεχώρισαν οι Μιχαίλοβις και Γέρεμιτς με 20 και 15 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 39% της Μόρναρ Μπαρ στα δίποντα, με τον Ηρακλή να έχει 67.6%
Διαιτητές: Βελίκοφ, Όλιοτ, Τοτ