Ντιζόν - Προμηθέας 88-80: "Παραδόθηκε" στην ανωτερότητα των Γάλλων

Ο Προμηθέας ηττήθηκε στην Γαλλία από την Ντιζόν με 88-80 και υποχρεωθηκαν στην πρώτη τους ήττα στο BCL.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, αλλά η Ντιζόν κατόρθωσε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 5 πόντων (24-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με την ελληνική ομάδα να είναι κοντά στο σκορ και να ισοφαρίσει σε 39-39, αλλά είδε τους Γάλλους να κλείνουν το ημίχρονο στο +6 (45-39).

Στην τρίτη περίοδο, η Ντιζόν άνοιξε ακόμα περισσότερο την διαφορά και πηγε στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα 13 πόντων (71-58).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι Πατρινοί προσπάθησαν να επιστρέψουν στον αγώνα αλλά μείωσαν μόλις μέχρι τους 8 πόντους με εύστοχο τρίποντο του Κόνιαρη (77-69) και μοιραία υπέστησαν την πρώτη τους ήττα στο φετινό BCL.

On fire: Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Χόλστον με 25 πόντους

Ξεχώρισαν: Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισε ο Κάβερ με 14 πόντους , ενώ από τον Προμηθέα ο Κάουαν είχε 15 πόντους και ο Κόφι 11.

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +16 της Ντιζόν (67-51)

Τα δεκάλεπτα:24-19,45-39,71-58,88-80