ΠΑΟΚ – Μπενφίκα 76-74: Και αυτό το θρίλερ… βάφτηκε ασπρόμαυρο

Σε… λάτρη των θρίλερ εξελίσσεται ο ΠΑΟΚ. Μετά το… ψυχόδραμα με την Χάποελ Ιερουσαλήμ, ο δικέφαλος, αν και βρέθηκε στο -10 στο ξεκίνημα και στο =-9 στα μισά της δεύτερης περιόδου, απέναντι στην Μπενφίκα, λύγισε τους Πορτογάλους με 76-74 και… αγκάλιασε την πρόκριση στην επόμενη φάση, όντας πρώτος στον όμιλο του με 3-1.

Δύο πρόσωπα είχε ο δικέφαλος στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Μπενφίκα. Αρχικά ένα πολύ κακό, που έδωσε το δικαίωμα στους Πορτογάλους να προηγηθούν με 11-1 στα πρώτα 4’ της αναμέτρησης. Ένα γρήγορο 6-0… ροκάνισε την διαφορά στους τέσσερις (7-11), ενώ το τρίποντο του Κένταλ Σμιθ έφερε το ματς στο καλάθι (12-14). Το φινάλε του δεκαλέπτου, όμως, εξελίχθηκε  όπως το ξεκίνημα του, με την Μπενφίκα να τρέχει ένα επιμέρους 8-2, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά με 22-14. Το πρόσωπο του ΠΑΟΚ, όμως, ήταν εξαιρετικό στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν με ένα 7-2, φτάνοντας και πάλι σε απόσταση ενός σουτ (21-24). Το τρίποντο του Μπρουσάρντ και το καλάθι του Ντρέσελ για το 21-29, έδωσε και πάλι… αέρα οκτώ πόντων στην Μπενφίκα (21-27), όμως ο ΠΑΟΚ είχε βρει ρυθμό. Και αν το τρίποντο του Ντρέσελ για το 23-32….τρόμαξε την Πυλαία, ο δικέφαλος φρόντισε να απαντήσει και μάλιστα εντυπωσιακά, καθώς ένα επιμέρους 16-5 στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου, μετέτρεψε το -9 σε +2, με τον ΠΑΟΚ να κλείνει το πρώτο μέρος μπροστά με 39-37.

Όπως αναμενόταν, η μάχη συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης της Πυλαίας, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο. Ένα 10-0 των Πορτογάλων μετέτρεψε το 44-39 σε 44-49, όμως ο ΠΑΟΚ είχε και αυτός το δικό του επιμέρους σκορ, καθώς με ένα 11-3 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 55-52.  Το κάρφωμα του Άλστον έφερε τους γηπεδούχους στο +5 (59-54) όμως και πάλι η Μπενφίκα είχε τις απαντήσεις από την πλευρά της, με τους Πορτογάλους με ένα 8-0 να περνάνε μπροστά με 62-59. Το τρίποντο του Μπελιάουσκας έφερε το ματς στην ισοπαλία (62-62), με τους ΠΑΟΚ και Μπενφίκα να εναλλάσσονται στο σκορ (70-71 στο 37’). Ο Σμιθ με 1/2 βολές στα 94’’ ισοφάρισε σε 71-71, για να έρθει ο ίδιος με καλάθι στα 47’’ να βάλει τον ΠΑΟΚ μπροστά με 73-71. Οι Πορτογάλοι είδαν την μπάλα να τους… μένει στα χέρια, με τον Σμιθ με 1/2 βολές στα 28’’ να πετυχαίνει το 74-71. Οι παίκτες της Μπενφίκα υπέπεσαν σε νέο… έγκλημα, καθώς δεν κατάφεραν να κάνουν καν επαναφορά, ο Μπελιάουσκας κέρδισε το φάουλ στα 16’’, με τον Λιθουανό να… τελειώνει το ματς (76-71), με το τελικό 76-74 να διατηρεί την ομάδα της Θεσσαλονίκης στην κορυφή του Group G, με ρεκόρ 3-1.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 39-37, 55-52, 76-74

Οn fire: Ο Μπελιάουσκας με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος από πλευράς ΠΑΟΚ

Ξεχώρισαν: 15 πόντους πέτυχε ο Τσαϊρέλης και από 13 οι Χάρισον και Σμιθ. Για την Μπενφίκα, 20 πόντους σημείωσε ο Μπρουσάρντ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +10 για την Μπενφίκα (1-11) στο 5’.

Διαιτητές: Μπάκι, Αουκρότζερς, Γιούρτσεβιτς