Ρίτας - Προμηθέας 77-75: Άγγιξε το διπλό, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες

Ο Προμηθέας βρέθηκε μια ανάσα από το μεγάλο διπλό στην Λιθουανία αλλά εν τέλει ηττήθηκε από την Ρίτας Βίλνιους με 77-75.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με 7-2 με καλάθι του Ετσενίκε. Οι Λιθουανοί ανέβασαν ρυθμό και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 27-23. Στην δεύτερη περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 24-15 με τους Πατρινούς να μην έχουν επιθετικό και ρυθμό και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο -13 (51-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας έβγαλε αντίδραση και προοδευτικά μείωσε την διαφορά και με καλάθι του Κόφι πήγε στην τέταρτη περίοδο με μειονέκτημα 7 πόντων (62-55). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τρίποντο του Ρέινολντς προηγήθηκε με 68-67. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι ως το τέλος. Το καλάθι του Ετσενίκε στα 51" (73-75) επέτρεψε στην ομάδα του να έχει τις τύχες του αγώνα στα χέρια της, όμως δύο καλάθια του Κόουλ,μια κακή επίθεση του Κάνουν και το μπλοκ στον Ετσενίκε στην τελευταία φάση στέρησαν από την ελληνική ομάδα την νίκη.

On fire: Ο Κρις Κόφι με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ ήταν ο πρώτος σκόρερ του Προμηθέα αλλά και του αγώνα.

Ξεχώρισαν: Ο Νορμάντας και ο Κόουλ με 16 πόντους για την Ρίτας και ο Ετσενίκε με 15 για τον Προμηθέα.

Η μεγαλύτερη διαφορά: 51-38 στο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα:27-23,51-38,62-55,77-75