Περιστέρι - Μάλαγα 76-73: Πρίγκιπες από ατσάλι λύγισαν τους Ισπανούς

Το Περιστέρι επικράτησε της Μάλαγα με 76-73 και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στην πρώτη φάση του BCL.

Το Περιστέρι ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με 24-16 και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενο με 5 (26-21). Η Μάλαγα ισορρόπησε το παιχνίδι στην δεύτερη περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή (46-47).

Η τρίτη περίοδος ήταν στο ίδιο μοτίβο με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Το Περιστέρι προηγήθηκε με 58-52 με καλάθι του Τόμπσον με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τέταρτη περίοδο με το σκορ στο 60-62 με 2/2 βολές του Κέντρικ Πέρι. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησε το δεκάλεπτο με σερί 14-4 και έφτιαξε μια διαφορά της τάξεως των 8 πόντων (74-66). Όμως,οι Περιστεριώτες σε εκείνο το σημείο έπαθαν μπλακ άουτ, δεχόμενοι σερί 7-0 αλλά δεν το πλήρωσαν και επικράτησαν με 76-73.

Ο Τρέβορ Τόμπσον με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους με τον νεοφερμένο Ζερμαίν Λοβ να προσθέτει άλλους 16. Για την Μάλαγα ο Κεντρικ Πέρι είχε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:26-21,46-47,60-62,76-73