Oπάβα-Προμηθέας 97-100 : Έμειναν 3οι παρά την νίκη οι Πατρινοί, με Λε Μαν στο Play In

O Προμηθέας αν και κέρδισε την Οπάβα με σκορ 100-97 ,  θα διεκδικήσει την πρόκριση στους 16 του BCL μέσω του Play  In . Αντίπαλος του Προμηθέα θα είναι η Λε Μαν που θα την αντιμετωπίσει με μειονέκτημα έδρας.

Δυνατό ξεκίνημα έκανε η Οπάβα στην αρχή του παιχνιδιού αφού έφτασε στο σημείο να προηγείται μέχρι και για 8 πόντους (16-8) με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να μειώνει και να προσπερνά στο τέλος του δεκαλέπτου (24-25) με τα τρίποντα του Ρείνολντς και τα εύστοχα καλάθια από το ζωγραφιστό του Κόφι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί προηγήθηκαν με ένα επιθετικό ξέσπασμα του Κάουαν και του Κόφι για 6 πόντους (36-42), με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τα πατήματά τους και με ένα σερί 11-0 ξαναπήραν το προβάδισμα (47-42) , οι Πατρινοί με δικό τους 8-0 έφεραν το ματς στα ίσα και προσπέρασαν στ τέλος του ημιχρόνου (51-52).

Στο δεύτερο μέρος,οι δυο ομάδες πηγαίνανε δίπλα δίπλα στο σκορ , χωρίς καμία να ξεφύγει της άλλης , κυριάρχησε το γρήγορο τέμπο , οι δυο ομάδες έβρισκαν καλάθια εύκολα , με τους γηπεδούχους να προηγούνται για έναν πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο 77-76.  Στο τέλος , αν και  Προμηθέας έφτασε να προηγείται για 7 πόντους (84-91) , η Οπάβα έδειξε αντίδραση , εκμεταλλεύτηκε το επιθετικό μπλάκ-άουτ και με ένα δικό της 7-0 , έστειλε το ματς στην παράταση με σκορ 91-91.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ενώ οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με σκορ 93-93 , ένα τρίποντο μαχαιριά του Ρείνολντς έκανε το ματς 96-93 , οι Πατρινοί πήραν κεφάλι ευστόχησε στις ελεύθερες βολές και πήρε την νίκη με σκορ 100-97, η οποία όμως του χάρισε την τρίτη θέση και την συνέχεια στο Play-In που θα αντιμετωπίσει την Λε Μαν.

Τα δεκάλεπτα: 24-25,51-52,77-76,91-91(κ.δ.),97-100

Οn fire: Ο Κάουαν με 30 πόντους και 11 ασσίστ

Ξεχώρισαν : Από πλευράς γηπεδούχων ο Κόφι με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ , ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Σιρίνα είχε 20 πόντους .