Τόφας - ΠΑΟΚ 87-88: Ο δικέφαλος πέταξε στην Προύσα και η πρόκριση θα κριθεί στην Πυλαία

Μετά από ένα παιχνίδι... ακατάλληλο για καρδιακούς, που κρίθηκε σε δύο παρατάσεις, ο ΠΑΟΚ επικράτησε εκτός έδρας της Τόφα με 88-87... έσωσε την παρτίδα της πρόκρισης και πλέον καλείται να την κερδίσει στο Game 3 που θα διεξαχθεί στην Πυλαία.

Δυνατό ξεκίνημα έκαναν οι Θεσσαλονικείς , οι οποίοι ενώ προηγούνταν 12-14 με τα καλάθια του εξαιρετικού ΜακΝις , οι γηπεδούχοι με ένα σερί 10 - 0 πήραν τα ηνία (23-14) με τον ΠΑΟΚ να μειώνει με δυο βολές του Τσαϊρέλη διαμορφώθηκε το 23-16 στο τέλος της περιόδου. Άναρχο ήταν στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου το παιχνίδι με τις άμυνες και την αστοχία να κυριαρχούν.Ο δικέφαλος με ένα γρήγορο ξέσπασμα 7-0 έστειλε την διαφορά στο πόντο (27-26) , με την Τόφας να διατηρεί αυτό το μικρό μαξιλαράκι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (32-31).

Ισορροπημένο άρχισε το δεύτερο μέρος , με τις δυο ομάδες να μην ξεφεύγει της άλλης μέχρι και το 26' (40-40) , με τον δικέφαλο να κάνει ένα ξέσπασμα 11-1 (41-51) και να παίρνει κεφάλι στον αγώνα και να κρατά την διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου (44-54).Στην τελευταία περίοδο , οι Θεσσαλονικείς τα έκαναν όλα λάθος σε άμυνα και επίθεση . Ενώ ο δικέφαλος ήταν με δέκα μπροστά (48-58), ένα επιθετικό ξέσπασμα των γηπεδούχων 13-2 , τους έβαλε αυτούς μπροστά στο σκορ (61-60). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με τις τρίποντες βόμβες του Μαργαρίτη και του Φρίντικσον πέρασε μπροστά στο σκορ (65-70,38:00), με τα εναπομείναντα λεπτά να μην μπορεί να φέρει αντίσταση στην σκληρή άμυνα των γηπεδούχων ,οι οποίοι με ένα 5-0 και το άστοχο λει-απ του Χάρισον στην τελευταία επίθεση έστειλαν το ματς στην παράταση 70-70.

Στην παράταση ο Φρίντρικσον με τον Μπελιάουσκας  έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον δικέφαλο (72-76) , με τον Γουίνστον να το παίρνει προσωπικά και με 6 δικούς του πόντους να δίνει το προβάδισμα εκ νέου στους Τούρκους (78-76) , με τον ΠΑΟΚ βέβαια να μην έχει πει την τελευταία του λέξη και ο Χάρισον , με λει απ να στέλνει το ματς σε δεύτερη παράταση (78-78). Στην δεύτερη παράταση , η τρίποντη βόμβα του Τσιακμά σε συβδυασμό με τις τρεις εύστοχες βολές του Φρίντικσον έδωσαν προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (85-88) , με τον Ντέμνον να απαντάει με λει απ και να κάνει το σκορ 87-88. Ο ΠΑΟΚ στα τελευταία δυο λεπτά έπαιξε σκληρή άμυνα , δεν δέχθηκε καλάθι ,ούτε σκόραρε και κατάφερε και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα:23-16,32-31,44-54,70-70(κ.δ),78-78(α'παραταση),87-88 (β'παράταση)

On fire: Ο Φρίντικσον με 18 πόντους και 8 ασσίστ

Ξεχ΄ωρισαν : Από τους γηπεδούχους ο Γουίλι με 23 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Χάρισον και ο ΜακΝις είχαν 17 πόντους έκαστος.

Screenshot 2024 01 09 at 21 38 29 Tofas Bursa v PAOK mateco boxscore Basketball Champions League 2024 9 Ιανουάριος FIBA.basketball