Προμηθέας - ΛεΜαν 91-78: Πρόκριση με εμφατικό τρόπο για τους Πατρινούς

Ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε της ΛεΜαν με 91-78 και προκρίθηκε με 2-0 νίκες στην φάση των 16 του BCL.

Οι Πατρινοί μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι με σερί 8-0,στην συνέχεια προηγήθηκαν με 26-8 πριν το 30-12 της πρώτης περιόδου. Στην δεύτερη περίοδο η ελληνική ομάδα διατηρούσε τις μεγάλες διαφορές και μάλιστα προηγήθηκε ακόμα και με 29 πόντους (48-19) με τρίποντο του Άντονι Κάουαν. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 48-29 με ένα 10-0 σερί των Γάλλων.

Το δεύτερο ημίχρονο άργησε να ξεκινήσει εξαιτίας μικρής μετακίνησης της μιας μπασκέτας από την θέση που θα έπρεπε να είναι.

Στα αγωνιστικά ο Προμηθέας αρκέστηκε σε μια ξεκούραστη διαχείριση του αγώνα με την τρίτη περίοδο να λήγει 75-54. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η εικόνα με τους γηπεδούχους να προηγούνται 91-71 δυόμισι λεπτά πριν το φινάλε και τους Γάλλους απλά να μειώνουν στο τέλος σε 91-78.

On fire:Ο Άντονι Κάουαν είχε 21 πόντους,1 ριμπάουντ και 7 ασίστ και συνέβαλε τα μέγιστα στην πρόκριση της ομάδας του.

Ξεχώρισαν: Για τους γηπεδούχους ο Τζαμάλ Τζόουνς με 17 πόντους και για την ΛεΜαν ο Νάρεις με 21.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +29 (48-19) στα 16'32".