Περιστέρι – Χάποελ Ι.75-77: «Εκτέλεση» στο φινάλε της παράτασης

Το Περιστέρι ήταν εντυπωσιακό στο α’ μέρος, όταν και προηγήθηκε μέχρι και με +16 (43-27), έδειξε χαρακτήρα, τόσο στην επανάληψη, όταν επέστρεψε, αρχικά από το -7 του 32’ (54-61), όσο και από το -5 στο ξεκίνημα της παράτασης (66-71), έφτασε 16’’ μακριά από την νίκη με καλάθι του Ράγκλαντ), όμως είδε τον Σπίντι Σμιθ να ευστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε για το 75-77, με το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη να ξεκινά με ήττα τις υποχρεώσεις του στην φάση των ‘16» του BCL.

Το Περιστέρι είχε σαφέστατα τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Χάποελ., Το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε με το… πόδι στο γκάζι στο παιχνίδι (7-0 μετά από 2’), ο Ράγκλαντ με δύο βολές για το 20-10 έφερε για πρώτη φορά την ομάδα του σε διψήφιο προβάδισμα, με το +10 να παραμένει μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου (46-36). Ρένφρο και Μήτρου – Λονγκ έφεραν την ομάδα τους στο +11, με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (30-19), όμως οι Ισραηλινοί επέστρεψαν άμεσα και με ένα επιμέρους 2-8 μείωσαν στους πέντε (32-27). Το Περιστέρι, όμως, είχε για τα καλά το παιχνίδι στα χέρια τους, με τους Τόμπσον και Χαντς να πετυχαίνουν μόνοι τους ένα 11-0 που… εκτόξευσε την διαφορά στο +16 (43-27). Η Χάποελ απάντησε με ένα δικό της 9-0 για το 43-36, προτού ο Γουίλιαμς με τρίποντο διαμορφώσει το 46-36 του ημιχρόνου.

Ό, τι έχτιζαν οι Περιστεριώτες, όμως, σε 20’, τα.,.. γκρέμισαν όλα στην τρίτη περίοδο. Οι Ισραηλινοί, με όπλο την άμυνα τους, κράτησαν το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη στους μόλις οκτώ πόντους ενεργητικό και όχι μόνο… ροκάνισαν την διαφορά, αλλά πέρασαν και για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ, με την εκπνοή του δεκαλέπτου, όταν και ο Λεμάρ πέτυχε το 54-56. Μάχη είχαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το Περιστέρι να δείχνει αρχικά επηρεασμένο από την επιστροφή της Χάποελ (54-61), χάνοντας και τον Κασελάκη, που αποβλήθηκε με αντιαθλητικό και τεχνική ποινή, για να ακολουθήσει, όμως, ένα 8-0 για το 62-61. Οι Ισραηλινοί ξέφυγαν εκ νέου με τέσσερις πόντους στο 3’' (62-66), με τον Γουίλιαμς με 2/2 βολές να μειώνει σε 64-66. Η άμυνα του Περιστερίου ανάγκασε τους Ισραηλινούς να μείνουν με την μπάλα στα χέρια στο 55’’, όμως κάτι αντίστοιχο έγινε και από την αντίθετη πλευρά, με την Χάποελ να αναγκάζει τους γηπεδούχους σε λάθος στα 33’’. Ο Γουίλιαμς κέρδισε το επιθετικό φάουλ από τον Κάρινγκτον στα 16’’, με το Περιστέρι να έχει την τελευταία επίθεση του αγώνα. Ο Χαντς αστόχησε στο τρίποντο της νίκης, όμως οι γηπεδούχοι πήραν το μακρινό επιθετικό ριμπάουντ και ο Γουίλιαμς κέρδισε φάουλ και δύο βολές στα 2’’για το τέλος.  Ο άσος του Περιστερίου  ευστόχησε και στις δύο για το 66-66, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με ένα γρήγορο 5-0 των Ισραηλινών για το 66-71. Το Περιστέρι απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 71-71, ενώ ο Γουίλιαμς, με 1/2 βολές, πέτυχε το 71-72. Ο Μήτρου – Λονγκ έκανε λάθος και στην συνέχεια υπέπεσε σε φάουλ, με τον Τζόνσον, με ένα σετ βολών, να γράφει το 71-74. Ο Τόμπσον έχασε τεράστια ευκαιρία για το γκολ – φάουλ και με 2/2 μείωσε σε 73-74. Ο Κορνίλιους έκανε airball σε τρίποντο στα 28’’, με τον Ράγκλαντ με λέι απ στα 16’’ να βάζει το Περιστέρι μπροστά με 75-74. Η Χάποελ, όμως, είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα, που την εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και τον Σπίντι Σμιθ, με τρίποντο στο φινάλε να.. εκτελεί  το Περιστέρι, διαμορφώνοντας το τελικό 75-77.

Οn fire: Ο Σπίντι Σμιθ με 16 πόντους και το τρίποντο – μαχαιριά, ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα.

Ξεχώρισαν: 14 πόντους σημείωσε ο Τόμπσον και από 13 οι Ντάγκουμπιτς και Χαντς για το Περιστέρι, ενώ για την Χάποελ, 13 πόντους πέτυχε ο Χάνκινς και 11 ο Λεμάρ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +16 για το Περιστέρι (43-27) στο 17’

Διαιτητές:  Ρόσο, Βούλιτς, Βογίνοβιτς