Λούντβινγκσμπουργκ-Μανρέσα 55-63: Οι κόκκινοι έκλεισαν θέση για τον τελικό

Η Μανρέσα νίκησε την Λούντβινγκσμπουργκ με 63-55 και εξασφάλισε την θέση της για τον τελικό του BCL στο Μπιλμπάο κόντρα στην Τενερίφη.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα , με την Μανρέσα να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-17). Αν και η Γερμανική ομάδα είχε τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους (33-28, 15' λεπτό),  αλλά η Μανρέσα μείωσε την διαφορά και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (35-35).

Οι "κόκκινοι" ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου  και είχαν το πάνω χέρι, κάτι που τους έδωσε το προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-49).  Χαμηλά κινήθηκε το επί μέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο (8-6), με την Μανρέσα να διατηρεί την διαφορά της και να νικάει εκτός έδρας την Λούντβινγκσμπουργκ με 63-55.

Aπό την Μανρέσα διακρίθηκαν οι Σίμα και Μονέκε με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Λούντβινγκσμπουργκ ξεχώρισαν οι Σίμον και Ράντεμπο με 18 και επτά πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-20, 35-35, 49-55, 55-63