Ρίτας – ΠΑΟΚ 82-63: Αποκλεισμός για τον δικέφαλο από την συνέχεια του Basketball Champions League

Η φετινή ευρωπαϊκή πορεία του ΠΑΟΚ ολοκληρώθηκε στο Βίλνιους. Ο δικέφαλος στάθηκε ανταγωνιστικός για 20 λεπτά (41-37), όμως στην συνέχεια υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της Ρίτας και με την ήττα με 82-63 να λέει αντίο, με σκορ 2-1 από την συνέχεια του BCL.

Αρκετά καλό το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στο Βίλνιους, με τον Δικέφαλο να προηγείται με 10-7, αναγκάζοντας τους γηπεδούχους να πάρουν το πρώτο τους τάιμ άουτ. Η Ρίτας επέστρεψε από το τάιμ άουτ με ένα σερί 7-1 που την έφερε μπροστά με 14-11, προβάδισμα το οποίο οι γηπεδούχοι διατήρησαν μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου (18-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρίτας προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ, με τον δικέφαλο, όμως, να μην αφήνει τους Λιθουανούς να… χτίσουν διαφορά ασφαλείας (29-25 στο 14’).  Ένα 4-0 από τους Φόστερ και Φρίντρικσον έφερε την Ρίτας στο +8 (33-25), με τον ΠΑΟΚ, όμως, να έχει απαντήσεις στα… δύσκολα που του έβαζε η Ρίτας, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο -4 (41-37).

Τα τρίποντα του Φόστερ, στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, έφεραν γρήγορα την Ρίτας στο +11 (50-39). Το τρίποντο του Τσιακμά και με την βοήθεια του ταμπλό, έριξε και πάλι την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (54-45), όμως η Ρίτας κατάφερε και ξέφυγε και πάλι με 63-50, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος. Μπενεντέκ και Φόστερ έστειλαν την διαφορά στο +17 για τους γηπεδούχους, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, με το παιχνίδι, πλέον, να μην έχει επιστροφή για τον ΠΑΟΚ, παρά ένα γρήγορο 0-5 που έριξε το σκορ στο 67-55. Έτσι, η ήττα με 82-63, έβαλε τέλος στην ευρωπαϊκή πορεία του δικέφαλου για την σεζόν 2022/23, με τους Λιθουανούς να παίρνουν το εισιτήριο για τους "16" της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-37,  63-50, 82-63

On fire: 19 πόντους σημείωσε ο Φόστερ, τους περισσότερους στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο η Ρίτας… έχτισε διαφορά ασφαλείας.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +22 για την Ρίτας (82-60) στο 39’

Ξεχώρισαν: Ο Ράιλι με 21 πόντους ήταν ο μοναδικός «διψήφιος» παίκτης του ΠΑΟΚ. Για την Ρίτας, εκτός του Φόστερ, ο Έχοντας είχε 16 πόντους και επτά ριμπάουντ και ο Φρίντρικσον 12 πόντους και έξι ασίστ.

Διαιτητές: Γκλίσιτς, Κρέγιτς, Καλατράβα