Eurobasket 2022: Πρόκριση για Βέλγιο, ελπίζει η Ουκρανία

Το Βέλγιο νίκησε την Δανία με 88-65 και προκρίθηκε στην τελική φάση του Eurobasket του 2022, ενώ η Ουκρανία επικράτησε της Σλοβενίας με 70-65 και το εισιτήριο της πρόκρισης θα κριθεί στον τελικό με την Αυστρία.

Βέλγιο-Δανία: 88-65

Το Βέλγιο ξεκίνησε δυναμικά (24-17) και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-34). Τα ¨λιοντάρια" από τις Κάτω Χώρες ξέφυγαν με ένα επί μέρους σκορ 26-15 και πήραν προβάδισμα 17 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-49). Το Βέλγιο διατήρησε το προβάδισμα και νίκησε με 88-65, με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση στην τελική φάση του Eurobasket 2022.

Από το Βέλγιο διακρίθηκαν οι Ομπασόχαν και Λεκόμτ με 19 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Δανία ξεχώρισαν οι Νταρμπόε και Μόρτενσεν με 18 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-17, 40-34, 66-49, 88-65

Ουκρανία-Σλοβενία: 70-65

Σε ένα ματς που έμεινε σε χαμηλά επίπεδα στο πρώτο ημίχρονο, η Ουκρανία έκανε την έκπληξη και νίκησε της πρωταθλήτριας Ευρώπης Σλοβενία με 70-65, με τους Βαλκάνιους όμως να εξασφαλίζουν και μαθηματικά το εισιτήριο για την τελική φάση του EuroBasket 2022, όπως και η Ουγγαρία. Η Ουκρανία θα αντιμετωπίσει την Αυστρία στο επόμενο ματς, οπού εκεί θα κριθεί το τρίτο εισιτήριο για την τελική φάση.

Από την Ουκρανία διακρίθηκαν οι Ρεντλ και Παβλόφ με 24 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Σλοβενία ξεχώρισε ο Ρούπνικ με 18 πόντους, ενώ οι Ντίμετς και Μπλάζιτς σκόραραν από εννιά πόντους.

Δεκάλεπτα: 9-11, 24-27, 41-42, 70-65