Τουρκία-Σουηδία 88-80: Νίκησε αλλά δεν προκρίθηκε ακόμη

Με οδηγό του Σενγκούν που έκανε double-double (24 πόντους και 12 ριμπάουντ), η Τουρκία νίκησε την Σουηδία με 88-80, αλλά δεν έπιασε τους 13 πόντους που της έδιναν την απευθείας πρόκριση και περιμένει να δει αν η Ολλανδία νικήσει την Κροατία.

Αν και η Σουηδία είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, η Τουρκία παίζοντας πιο αποτελεσματικά κατάφερε να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-17). Η Σουηδία πίεζε και κρατούσε χαμηλά το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η γείτονος χώρα διαχειρίστηκε καλύτερα την κατάσταση και δημιούργησε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (39-35).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους η Σουηδία πέρασε στην αντεπίθεση και προηγήθηκε και με πέντε πόντους (51-46), αλλά η Τουρκία κατάφερε να ανατρέψει τις καταστάσεις και να αποκτήσει προβάδισμα πέντε πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-57). Η γειτονική χώρα είχε τον απόλυτο έλεγχο στην τέταρτη περίοδο, αλλά δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να πιάσει τους 13 πόντους που θα της έδιναν την αυτόματη πρόκριση στην τελική φάση. Η Τουρκία νίκησε την Σουηδία με 88-80 και περιμένει να δει αν η Ολλανδία νικήσει την Κροατία, κάτι που θα της δώσει το εισιτήριο για τα τελικά του θεσμού.

Από την Τουρκία ξεχώρισαν οι Σενγκούν και Τουντσέρ με 24 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Σουηδία διακρίθηκαν οι Γερεμπκό και Μπιργκάντερ με 21 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-17, 39-35, 62-57, 88-80