Λετονία-Ελλάδα 94-97: Έκλεισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της η γαλανόλευκη

Η Ελλάδα έκανε το καθήκον της και νίκησε στην παράταση την Λετονία με 97-94, κλείνοντας νικηφόρα την παρουσία της στα προκριματικά του Eurobasket 2022.

Αν και η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με εφτά πόντους (9-2, 3"), η Λετονία ανέτρεψε τις καταστάσεις και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-23). Στο δεύτερο δεκάλεπτα οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί και με ένα επί μέρους σκορ 28-17, απέκτησαν προβάδισμα με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-40).

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες κυμαίνονται στο ίδιο σκορ, παρότι η Ελλάδα έδειξε να απειλεί, η Λετονία διαχειρίστηκε την κατάσταση και πήρε προβάδισμα με δώδεκα πόντους (69-57). Η γαλανόλευκη όμως έφερε τα πάνω-κάτω και με ένα επί μέρους 16-6, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 37' (75-75). Αν και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε τον πρώτο λόγο, η Λετονία ισοφάρισε και το ματς πήγε σε παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η γαλανόλευκη είχε τον πρώτο λόγο και κατάφερε να νικήσει την χώρα της Βαλτικής με 97-94.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 51-40, 69-57, 82-82 (τέλος της κανονικής περιόδου), 94-97 (τέλος της παράτασης)

On Fire: Ο Ζόρικς με 21 πόντους, εφτά ασίστ και δύο ριμπάουντ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 47-32 στο 18' για την Λετονία

Ξεχώρισαν: Από την Εθνική Ελλάδας ξεχώρισαν οι Κατσίβελης και Χρυσικόπουλος με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Λετονία διακρίθηκαν οι Ζόρικς και Φρειμάνις με 21 και 16 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 18 λάθη της Λετονίας, με την Ελλάδα να κάνει 13 λάθη.

Διαιτητές: Ρόσο, Καστίγιο, Γκριγκιόνι