Τουρκία-Γεωργία 101-88: Με υπογραφή των Οσμάν και Κορκμάζ

Η Εθνική Τουρκίας νίκησε την Εθνική Γεωργίας του κόουτς Ηλία Ζούρου με 101-88 στην πρώτη ημέρα των φιλικών αγώνων του τουρνουά Ακρόπολις.

Δυναμικό ξεκίνημα για την Γεωργία, η οποία πήρε προβάδισμα δέκα πόντων σε δύο περιπτώσεις στο 5' λεπτό. Αν και η Τουρκία μείωσε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (22-18, 9' λεπτό), η ομάδα του κόουτς Ηλία Ζούρου ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-18). Αλλαγή σκηνικού στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του κόουτς Εργκίν Αταμάν να κάνει ένα επί μέρους σκορ 30-22 και να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-46).

Η Τουρκία είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και βρέθηκε στο +11 σε τρεις περιπτώσεις, με την Γεωργία να βρίσκει απαντήσεις, αλλά την γειτονική χώρα να προηγείται με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-66). Η Γεωργία έδειξε πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο ιδιαίτερα στην τέταρτη περίοδο, μειώνοντας την διαφορά στους τρεις πόντους (88-85, 35' λεπτό). Η Τουρκία έπαιξε πιο αποτελεσματικά στα επόμενα λεπτά και νίκησε την Γεωργία με 101-88.

Από την Εθνική Τουρκίας διακρίθηκαν οι Οσμάν και Κορκμάζ με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Γεωργίας ξεχώρισαν οι Σενγκέλια και Σερμαντίνι με 20 και 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-18, 46-48, 66-75, 88-101