Σλοβενία-Σερβία 97-92: Με «34αρα» ο Ντόντσιτς νίκησε την παρέα του Γιόκιτς και του Μίτσιτς

Η Εθνική Σλοβενίας νίκησε την Εθνική Σερβίας στην παράταση με 97-92 σε φιλική αναμέτρηση στην Λιουμπλιάνα.

Οι δύο ομάδες είχαν δυνατό ξεκίνημα, με την Σερβία να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-17). Η Σλοβενία ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-42).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους νυν πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-65). Το ματς έγινε ντέρμπι, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι και ήταν ισόπαλες στο τέλος της τέταρτης περιόδου (86-86). Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, η Σλοβενία ήταν πιο αποτελεσματική και με ένα επί μέρους σκορ 11-6, νίκησε την Σερβία με 97-92.

Από την Εθνική Σλοβενίας διακρίθηκε ο Ντόντσιτς με 34 πόντους, εννέα ασίστ και έξι ριμπάουντ, με τους Πρέπελιτς και Τόμπει να σκοράρουν από 16 πόντους έκαστος. Από την Εθνική Σερβίας ξεχώρισαν οι Γιόκιτς με 26 πόντους, δώδεκα ριμπάουντ και έξι ασίστ, αλλά και ο Μίτσιτς με 17 πόντους και οχτώ ασίστ.