Γαλλία - Τσεχία 95-60: Σαρωτικοί οι τρικολόρ

Η Εθνική Γαλλίας νίκησε την Εθνική Τσεχίας με 95-60, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Η Τσεχία άρχισε πολύ δυνατά στον αγώνα και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-18).  Η Γαλλία βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε το προβάδισμα τους στους τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-38).

Σαρωτικοί οι τρικολόρ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-8, προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-50). Η Γαλλία ανέβασε επιπλέον τον ρυθμό στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 29-10 και νίκησε την Τσεχία με 95-60.

Από την Εθνική Γαλλίας διακρίθηκαν οι Λουβαβού-Καμπαρό και Γιαμπουσελέ με 16 πόντους έκαστος, με τον Γκομπέρ να σκοράρει 14 πόντους. Από την Εθνική Τσεχίας ξεχώρισαν οι Χρούμπαν και Μπάλβιν με 14 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 18-27, 38-42, 66-50, 95-60