Γαλλία-Γερμανία 63-76: Πάρτι για την νασιονάλμανσαφτ υπό το βλέμμα του Νοβίτσκι

Η Εθνική Γερμανίας νίκησε την Εθνική Γαλλίας με 76-63 για την πρώτη αγωνιστική του Eurobasket 2022.

Αν και η Γαλλία πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους (7-4), η Γερμανία με ένα επί μέρους σκορ 13-6, προσπέρασε στο σκορ και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-13). H νασιοναλμανσαφτ είχε τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και διατήρησε την διαφορά της, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-31).

Παρότι οι τρικολόρ πέρασαν μπροστά με ένα πόντο στο 22' λεπτό (39-38), τα πάντσερ έδειξε σοβαρό πρόσωπο και πολύ δυναμική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Η ομάδα του πρώην προπονητή του Άρη, Γκόρντον Χέρμπερτ με ένα επί μέρους σκορ 19-4 στα εναπομείναντα λεπτά, προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-43). Η Γαλλία μείωσε μέχρι τους εννέα πόντους σε δύο περιπτώσεις στην τέταρτη περίοδο, με την Γερμανία να έχει τον πρώτο λόγο στον αγώνα και για αυτό νίκησε με 76-63.

Από την Εθνική Γερμανίας διακρίθηκε ο Τίμαν με 14 πόντους, με τους Γκίφει και Λο να σκοράρουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Εθνική Γαλλίας ξεχώρισαν οι Γιαμπουσελέ (4ρ.) και Γκομπέρ (12ρ.) με 18 και έντεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 13-17, 31-38, 43-57, 63-76