Κροατία-Ελλάδα 85-89: Με «27αρες» Γιάννη Αντετοκούνμπο και Ντόρσει ξεκίνησε με το δεξί

Η Εθνική Ελλάδας νίκησε την Εθνική Κροατίας με 89-85 στην πρεμιέρα του Eurobasket 2022.

Η Κροατία είχε δυνατό ξεκίνημα και με τα καλάθια των Χεζόνια και Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς, πήρε προβάδισμα με επτά πόντους (7-0). Η Ελλάδα με ένα επί μέρους σκορ 22-5, βρήκε απαντήσεις και προσπέρασε με δέκα πόντους στο 8' λεπτό (22-12). Η βαλκανική χώρα προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στα εναπομείναντα λεπτά, αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κράτησε την απόσταση και ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-16).

Οι Κροάτες μείωσαν στο -6 στο 12' λεπτό (26-20), με την Ελλάδα να απαντάει με ένα επί μέρους σκορ 20-10 στα επόμενα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου και για αυτό, προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-30).

H βαλκανική χώρα ήταν σαρωτική στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 32-24 και μείωσε ακόμη και στους δύο πόντους (62-60, 26' λεπτό). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κράτησε την πρωτοπορία και βρήκε απαντήσεις, με αποτέλεσμα να είναι στο +8 στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-62). Στην τέταρτη περίοδο, η Κροατία συνέχισε δυνατά και μείωσε ακόμη και στο -2 (84-82, 35' λεπτό). Στα τελευταία λεπτά, ο Γιάννης Αντετoκούνμπο είχε μεγάλη επίδραση στο παιχνίδι της Εθνικής Ελλάδας και έδειξε στην γαλανόλευκη τον δρόμο για την νίκη. Ιδιαίτερα στο τελευταίο λεπτό, ο Greek Freak έκοψε με εντυπωσιακό τρόπο το τρίποντο του Σμιθ πριν φύγει στο ανοιχτό γήπεδο και σκόραρε γκολ-φάουλ για το 82-89 που έκρινε το ματς. Ο Σμιθ για την Κροατία με δικό του τρίποντο, διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 89-85.

Από την Εθνική Ελλάδας διακρίθηκαν οι Γιάννης Αντετοκούνμπο (11ρ. και έξι ασίστ) και Τάιλερ Ντόρσει με 27 πόντους έκαστος. Από την Εθνική Κροατίας ξεχώρισαν οι Σμιθ και Μπογκντάνοβιτς με 23 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 16-24, 30-46, 62-70, 85-89

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόσο, Καστίγιο, Χορόζοβ

ΚΡΟΑΤΙΑ (Μουλαομέροβιτς): Μπογκντάνοβιτς 19 (7/12 διποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χεζόνια 10 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάτκοβιτς 2, Μάβρα 2, Ράμλιακ, Σάριτς (0/6 σουτ), Σίμον 18 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σμιθ 23 (3/6 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζούμπατς 11 (3/5 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 11 (1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 27 (9/20 δίποντα, 9/11 βολές, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 5 (1), Καλάθης 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ 27 (4/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Λούντζης, Παπανικολάου 6 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 3, Σλούκας 6 (2/8 σουτ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Κροατίας: 22/36 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 11/13 βολές, 39 ριμπάουντ (34 αμυντικά - 5 επιθετικά), 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 18 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 20/44 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 19/25 βολές, 51 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 20 επιθετικά), 17 ασίστ, 11 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 9 λάθη