Εσθονία-Ουκρανία 73-74: Έφερε τα πάνω-κάτω στο τέλος με κορυφαίο τον Μιχαίλιουκ

Η Εθνική Ουκρανίας επικράτησε της Εθνικής Εσθονίας με 74-73 και έκανε το 2-0, ενώ η χώρα από την Βαλτική έπεσε στο 0-2.

Πολύ δυνατά μπήκε η Εσθονία έχοντας +10 στο 5' λεπτό (10-0), ενώ ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-15). Η Ουκρανία ήταν πολύ ανταγωνιστική στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε στους δύο πόντους (27-25, 15' λεπτό), αλλά η χώρα της Βαλτικής κράτησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-31).

Η Εσθονία είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους "κίτρινους-μπλε" να μειώνουν στους τρεις πόντους σε τέσσερις περιπτώσεις, αλλά υπολείπονταν πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-56). Η Ουκρανία πέρασε στην αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 8-3 στα τελευταία λεπτά, ανέτρεψε τις καταστάσεις και νίκησε την Εσθονία με 74-73.

Από την Ουκρανία διακρίθηκαν οι Μιχαίλιουκ και Γκερούν με 18 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα. Από την Εσθονία ξεχώρισαν οι Κότσαρ και Κουλαμάε με 17 και έντεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 21-15, 35-31, 61-56, 73-74