Ουγγαρία-Σλοβενία 88-103: Επικράτηση στο ρελαντί για την παρέα του Ντόντσιτς

Η Εθνική Σλοβενίας νίκησε με άνεση την Εθνική Ουγγαρίας με 103-88 και έκανε το 2-0, ενώ οι Μαγυάροι έπεσαν στο 0-2.

Σαρωτικοί οι Σλοβενοί στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με 13 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-16). Η βαλκανική χώρα ανέβασε το προβάδισμα της σε διψήφιο αριθμό πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (54-33).

Υψηλά κινήθηκε το σκορ στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (34-27), με τους "πρωταθλητές του 2017" να διευρύνουν το προβάδισμα τους και να προηγούνται με 28 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (88-60). Αν και η Ουγγαρία προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 28-15, η Σλοβενία διατήρησε την διαφορά της και νίκησε με 103-88.

Από την Σλοβενία διακρίθηκαν οι Ντόντσιτς και Πρέπελιτς με 20 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Ουγγαρία ξεχώρισαν οι Πέρλ και Χόπκινς με 18 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα:16-29, 33-54, 60-88, 88-103