Ολλανδία – Ισραήλ 67-74: Ο Αβντίγια έκανε την διαφορά

Η Ολλανδία έβαλε πολύ δύσκολα στο Ισραήλ, κράτησε τα ηνία του ματς μέχρι το 37’, όμως ο Αβντίγια και η παρέα του είχαν το καθαρό μυαλό στο φινάλε, φτάνοντας στην νίκη με 74-67.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο 10λεπτο (18-18), οι Ολλανδοί πήραν τα ηνία του ματς, κλείνοντας το πρώτο μισό με προβάδισμα οκτώ πόντων (40-32). Η μάχη συνεχίστηκε σε ολόκληρο το β’ μέρος, με τους «οράνιε» να κρατάνε το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το 37’ (62-61). Στα κρίσιμα λεπτά, όμως, ο Ντένι Αβντίγια πήρε το Ισραήλ στις πλάτες του και με πολύτιμα καλάθια που σημείωσε, οδήγησε την ομάδα του σε ένα επιμέρους 5-13 μέχρι το φινάλε, διατηρώντας το αήττητο για το Ισραήλ.

Με 21 πόντους τελείωσε το παιχνίδι ο Φοντέκιο, με τον Μαδάρ να προσθέτει 14 πόντους και τον Σόρκιν 10. Για την Ολλανδία, 12 πόντους είχε ο Ντε Γιονγκ και 11 ο Κλουφ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-32, 51-50, 67-74

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Ντε Γιονγκ 12 (2), Φράνκε 9 (3), Χάαρμς 1, Χάμινκ 5, Κεράζι 10 (5/6 δίποντα), Κλουφ 11 (2), Κοκ 8 (2/3 δίποντα), Σαφτενάαρ 2, Βαν ντε Βουρστ 7 (1), Γουίλιαμς 2.

ΙΣΡΑΗΛ: Αβντίγια 21 (4/8 δίποντα, 7/7 βολές), Μπλατ 8 (2), Κοέν 5, Γκινάτ 4, Λέβι, Μάνταρ 14 (4), Μέκελ 9 (1), Μένκο, Πνίνι 3, Σόρκιν 10 (3/7 δίποντα), Ζάλμανσον, Ζούσμαν