Γερμανία-Λιθουανία 109-107: Μετά από δύο παρατάσεις τα πάντσερ έκαναν το 3/3

Η Εθνική Γερμανίας χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να βρει τρόπο να επικρατήσει της Εθνικής Λιθουανίας με 109-107. Η νασιονάλμανσαφτ ανέβηκε στο 3-0, ενώ η χώρα από την Βαλτική δεν έχει νίκη στα πρώτα τρία ισάριθμα παιχνίδια.

Πολλές εναλλαγές στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-19). Η Γερμανία είχε το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και έχοντας λύσεις κυρίως με τον Βάνγκνερ, κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-41).

Αν και η νασιοναλμανσαφτ πήρε προβάδισμα με +9 πόντους (55-46, 23' λεπτό), η χώρα από την Βαλτική με ένα επί μέρους σκορ 17-8, ισοφάρισε στο 28' λεπτό (63-63). Τα πάντσερ βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-65). Στην τέταρτη περίοδο, η Γερμανία πάτησε γκάζι, με την Λιθουανία με τους πόντους του Βαλαντσιούνας να ισοφαρίζει για το 89-89 στα 7'' για το τέλος του ματς. Οι δύο ομάδες χρειάστηκαν δύο παρατάσεις για να βγάλουν νικητή, με την Γερμανία να νικάει την Λιθουανία με 109-107.

Από την Γερμανία διακρίθηκαν οι Βάγκνερ και Σρέντερ με 32 και 25 πόντους αντίστοιχα. Από την Λιθουανία ξεχώρισαν οι Βαλαντσιούνας (14ρ. και πέντε ασίστ) και Γκριγκόνις με 34 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα:  19-19, 41-46, 65-66, 89-89(κ.α), 96-96 (παρ), 107-109