Ουγγαρία-Λιθουανία 64-87: Ξέσπασε και παραμένει ζωντανή η Λιέτουβα

Η Εθνική Λιθουανίας πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Eurobasket 2022 (1-3), επικρατώντας της Εθνικής Ουγγαρίας με 87-64 και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης. Οι Μαγυάροι έχουν τέσσερις ήττες σε ισάριθμα ματς.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στην αρχή του αγώνα, με την Λιθουανία να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-18). Η χώρα από την Βαλτική ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-15, προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-33).

Η ομάδα του κόουτς Μακσβίτις πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-19, προηγήθηκε με 23 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-52). Χαμηλά κινήθηκε το σκορ στην τέταρτη περίοδο (12-12), με την Λιθουανία να διατηρεί το προβάδισμα της και να νικάει την Ουγγαρία. με 87-64.

Από την Λιθουανία διακρίθηκαν οι Βαλαντσιούνας και Σαμπόνις με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Ουγγαρία ξεχώρισε ο Περλ με 16 πόντους, με τους Άλλεν και Βοιβόντα να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 18-22, 33-48, 52-75, 64-87