Μ. Βρετανία-Ιταλία 56-90: Την σάρωσε η σκουάντρα ατζούρα

Η Εθνική Ιταλίας νίκησε την Εθνική Μεγάλης Βρετανίας με 90-56 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-2 (4η θέση), ενώ οι Βρετανοί έπεσαν στο 0-5 (6η θέση).

Καταιστική η Ιταλία και πήρε προβάδισμα με δέκα πόντους στο 5' λεπτό (10-0), με την Μεγάλη Βρετανία να μειώνει την διαφορά στον ένα πόντο σε δύο περιπτώσεις. Η σκουάντρα ατζούρα κράτησε την απόσταση και προηγήθηκε με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-20). Αν και οι Βρετανοί μείωσαν την διαφορά στους δύο πόντους (37-35, 15' λεπτό), η γειτονική χώρα διατήρησε το προβάδισμα της και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-37).

Οι Ιταλοί διατήρησαν την απόσταση τους σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-54). Απίστευτο τέταρτο δεκάλεπτο, με την γειτονική χώρα να κάνει επί μέρους σκορ 23-2 και να νικάει τους Βρετανούς με 90-56.

Από την Ιταλία διακρίθηκαν οι Φοντέκιο και Ντατόμε με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Μεγάλη Βρετανία ξεχώρισαν οι Χέσσον και Γουίτλ με 18 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-29, 37-47, 54-67, 56-90