Τουρκία-Γαλλία 86-87: Με double double του Γκομπέρ οι τρικολόρ πήραν την ματσάρα

Η Εθνική Γαλλίας νίκησε στην παράταση την Εθνική Τουρκίας με 87-86 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Eurobasket 2022.

Η Εθνική Γαλλίας είχε επτά σερί πόντους στην αρχή του αγώνα (7-0, 5' λεπτό), με την Εθνική Τουρκίας να πιέζει για να μειώσει και να βγάζει αντίδραση, αλλά οι τρικολόρ ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-11). Παρότι η ομάδα του κόουτς Βενσάν Κολέ πήρε προβάδισμα με 16 πόντους (31-15, 15' λεπτό), οι "κόκκινοι" με ένα επί μέρους σκορ 20-9, μείωσαν την διαφορά στους πέντε πόντους στο 18' λεπτό (40-35). Οι τρικολόρ διαχειρίστηκαν τις καταστάσεις στα εναπομείναντα δύο λεπτά και προηγήθηκαν με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-35).

Η ομάδα του κόουτς Εργκίν Αταμάν πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 22-6, προσπέρασε στο σκορ και προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-49).  Οι Γάλλοι βρήκαν άμεσα απαντήσεις και με επτά σερί πόντους, μείωσαν την διαφορά στον ένα πόντο (57-56, 33' λεπτό). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα τελευταία λεπτά, με την Τουρκία να έχει τον πρώτο λόγο, αφού στο 38' λεπτό ήταν στο +4 (77-73). Τα καλαθια των Ερτέλ και Γκομπέρ, αλλά και οι χαμένες βολές του Οσμάν, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ της κανονικής περιόδου στο 77-77. Μεγάλο ντέρμπι έγινε και στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, με τους τρικολόρ να αποκτούν προβάδισμα χάρη στις αμυντικές και επιθετικές αρετές του Ρούντι Γκομπέρ. Το 87-82 έγινε πολύ γρήγορα 87-86, με τον Κορκμαζ να έχει στα χέρια του την τελευταία επίθεση, αλλά έχασε την μπάλα. H Εθνική Γαλλίας νίκησε την Εθνική Τουρκίας με 87-86 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Eurobasket 2022.

Από την Γαλλία διακρίθηκαν οι Γκομπέρ (17ρ. και δύο ασίστ) και Ερτέλ με 19 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Τουρκία ξεχώρισαν οι Τουντσέρ και Σανλί με 20 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 11-18, 35-43, 57-49, 77-77 (τέλος της κανονικής περιόδου), 86-87 (τέλος της α' παράτασης)

ΤΟΥΡΚΙΑ (Αταμάν): Μπιτίμ, Χαζέρ 8 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Καμπατζά, Κορκμάζ 18 (4/12 σουτ, 8/9 βολές, 6 λάθη), Μαχμούτογλου, Οσμάν 11 (3/10 σουτ, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Οσμάνι 7 (1), Σανλί 12 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαϊμπίρ, Σενγκούν 8 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τουντσέρ 22 (2/5 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη).

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Αλμπισί 2, Φαλ 4, Φουρνιέ 13 (3/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Γκομπέρ 20 (7/11 δίποντα, 6/11 βολές, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 1 μπλοκ), Ερτέλ 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Λουαού - Κμπαρό 9 (2), Εμπαγιέ 9 (1/5 τρίποντα), Οκομπό, Πουαριέ 6, Ταρπέι 2, Γιαμπουσέλε 9 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Τουρκίας: 14/32 δίποντα, 14/36 τρίποντα, 16/20 βολές, 31 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 6 επιθετικά), 20 ασίστ, 16 λάθη, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Γαλλίας: 27/49 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 9/14 βολές, 45 ριμπάουντ (33 αμυντικά + 12 επιθετικά), 22 ασίστ, 21 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 μπλοκ.