Φινλανδία-Κροατία 94-86: Ο μαγικός Μάρκανεν με «43αρα» έστειλε τους λύκους στους οχτώ

Σε ένα ματς ντέρμπι, ο Λάουρι Μάρκανεν με μια εντυπωσιακή εμφάνιση έδειξε σττην Φινλανδία τον δρόμο για την νίκη και την βοήθησε, ώστε να επικρατήσει της Κροατίας με 94-86 και να πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Eurobasket 2022.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Φινλανδία να έχει το πάνω χέρι, αλλά η Κροατία ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-20). Πολλές εναλλαγές και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, με τους Σκανδιναβούς να προηγούνται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-43).

Το ματς ήταν ντέρμπι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να κάνουν τα σερί τους και να εναλλάσονται στο προβάδισμα. Αν και η Κροατία ισοφάρισε στο 39' λεπτό (65-65), ο Μάρκανεν χρειάστηκε το τελευταίο δευτερόλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου, για να στείλει την ομάδα του στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα δύο πόντων (67-65). Η Φινλανδία ανέβασε τον ρυθμό της στο τέταρτο δεκάλεπτο, έχοντας ως καλύτερο παίκτη τον Μαρκάνεν και κατάφερε να νικήσει την Κροατία με 94-86.

Από την Φινλανδία διακρίθηκαν οι Μάρκανεν και Σαλίν με 43 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Κροατία ξεχώρισαν οι Μπογκντάνοβιτς και Σμιθ με 23 και 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-21, 45-43, 67-65, 94-86

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λανζαρίνι, Κοζλόφσκις, Μπαλντίνι

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Τουόβι): Χαφ 3 (1), Γιάντουνεν 3 (1), Κάντονεν 5 (1), Κόπονεν, Λιτλ 5 (1), Μάντσεν 2, Μάρκανεν 43 (17/23 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μαξούνι 16 (1 τρίποντο, 7/7 βολές), Σάλιν 17 (5), Σέπαλαα, Βάλτονεν

ΚΡΟΑΤΙΑ (Μουλαομέροβιτς): Μπογκντάνοβιτς 23 (6/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ), Χεζόνια 9 (2), Μάτκοβιτς 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές), Μάβρα, Ράμλιακ 3 (1), Σάριτς 12 (1 τρίποντο, 9 ριμπαουντ, 6 ασίστ), Σίμον 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές), Σμιθ 17 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Ζούμπατς

Τα ομαδικά στατιστικά της Φινλανδίας: 24/42 δίποντα, 12/32 τρίποντα, 10/11 βολές, 33 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 13 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Κροατίας: 20/31 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 22/27 βολές, 37 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 6 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη